KONYA > HABERLER > Yaşadığın Şehri Yeniden Keşfet

Yaşadığın Şehri Yeniden Keşfet

Kadim bir şehirdir Konya; bilinen ilk yerleşim yeri Çatalhöyük'ten başlayan tarihi onu müstesna bir yere koymuştur. İnsanlık ilk yerleşik toplu yaşama burada başlamıştır çünkü. Büyük Selçuklu medeniyetinin Kadim başkentidir aynı zamanda. O medeniyet ki bize Hz. Mevlana'ları, Sadreddin-i Konevi’leri kazandırmıştır. Başka bir aşkı yaşayabileceğimiz farklı dünyaları keşfedebileceğiniz bu coğrafya bir güneş misali aydınlatmaktadır çevresini.

Profesyonel turist rehberi Mehmet Akbulut ile yeniden keşfe çıktık bu eşsiz güzelliklerimizi…

Konya, kadim medeniyetimizin ortaya çıkardığı sevgi dolu mesajları günümüze taşıyarak modern insanın gönlüne kapı olmak için dünyaya açılmaya hazır. Fakat bu noktadaki en büyük sorun bizlerin, sahip olduğumuz zenginliklerin yeteri kadar farkına varamamış olmamız. Konya Life dergisi ve Konya Platformu organizasyonu ile Rehber Mehmet Akbulut eşliğinde bir pazar günü şehri yeniden keşfe çıktık. Amacımız kendi şehrimizi tanımak için kendi şehrimizde turist olmak ve turistlerin yani misafirlerimizin gözünden bakabilmekti. Otobüsümüz Büyükşehir Belediyesi’nden ücretsiz olarak sağlandı. Zaman zaman şehrin sokaklarında gördüğünüz üstü açık bu tur otobüsü yerli ve yabancı turist guruplarına ücretsiz tahsis ediliyormuş. Bu güzel hizmetten dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz. Ayrıca Selçuklu belediyesi de şehrimi tanıyorum projesi ile benzer bir hizmet veriyor. Kendi yaşadığımız şehirde turist olduk anlayacağınız. Tamamı Konya’da yaşayanlardan oluşan gezi ekibimiz şehrimizin kültürel değerlerini kulaktan dolma bilgiler ile öğrendiğini fark etti gezinin her anında. Rehberimiz Mehmet Akbulut Konya’lıya Konya’yı anlatmak konusunda ayrıca özel hazırlanmıştı.

Somatçı’da sabah kahvaltısı ile başlayacak kısa bir kültür gezisi planlamıştık aslına bakarsanız . Fakat bu kadar güzel ve engin kültür hazineleri ile dolu kent için kısa bir sürenin yetmeyeceğini yaşayarak tecrübe ettik gezinin sonunda. Şehrimizi önce kendimiz iyi tanıdıktan sonra başkalarına iyi anlatabiliriz değil mi? Ertesi hafta da Selçuklu Belediyesi’nden tahsis ettiğimiz bir başka otobüs ile Selçuk Üniversitesinden mezun olan gençlere bir kültür turu yaptırdık. Uzun yıllar yaşadıkları Konya’ya giderayak âşık olduklarını söylediler bizlere. Gelin şimdi sizlerle dergimizin sayfalarında yeniden keşfe çıkalım bu eşsiz güzellikleri…

  • Karatay Medresesi
  • İnce Minare Medresesi
  • Sahip Ata Külliyesi ve Taç Kapısı:
  • Arkeoloji Müzesi
  • Mevlana Müzesi

Yaşadığın Şehri Yeniden Keşfet Fotoğraf Galerisi

Kaynak : Konya Life Sayı 41
Tarih: 28.07.2012 00:54:39
Etiketler: Şehir turu, karatay medresesi,
Çok eski bir kapıdır Konya, başlangıcı geçmişin derinliklerinde kaybolmuştur. Eski olmakla beraber her köşesinde yeni yeni dünyalara açılan kapıları bulabileceğiniz zenginliktedir bu şehir.
  • KONYA LIFE DERGİSİ

  • 2 ayda bir yayınlanan Konya'nın Kültür sanat gezi alışveriş ve gurme dergisi. Şehri bizimle yeniden keşfedin.

  • Konya Life