KONYA > HABERLER > Türk Sinema Tarihinin İlk Selçuklu Filmi “Direniş Karatay” Çekimleri Konya’da Tamamlandı

Türk Sinema Tarihinin İlk Selçuklu Filmi “Direniş Karatay” Çekimleri Konya’da Tamamlandı

66 bin m2 kapalı, 20 bin m2 açık olmak üzere toplamda 86 bin m2 alana sahip olan Konya Ticaret Odası Fuar Merkezi’nde kurulan Direniş Karatay film platosu, aynı zamanda kurulan ilk Selçuklu platosu olarak tarihe geçti. Tüyap fuar merkezinde kullanılmayan kapalı alanlar değerlendirilirken yine fuar alanının Aksaray yoluna bakan tarafında kalan fuar merkezine ait boş arazi değerlendirilerek 20bin m2 açık alanda kurulan Kılıçarslan Köşkü, Sultan Kapısı, Ertaş Kapısı gibi tarihî yerlerin gerçeğe yakın prototiplerinin bulunduğu plato, KTO Karatay Üniversitesi’nin ruhunu oluşturan Karatay Medresesi’ni de içinde barındiran plato kuruldu. Selçuklu başkenti Konya’nın tasvir edildiği platonun sokaklarında ise, döneme ait kasap, manav, fırıncı, kumaşçı ve benzeri meslek sahiplerinin dükkânları bulunuyor. SELÇUK ÖZTÜRK ve ERTUĞRUL FINDIK KONYA İÇİN BU FİLMİN ASIL KAHRAMANLARIDIR. Neden mi? Çünkü böyle bir film yapılması fikrini gerçekleştirme başarısını gösterdikleri ve konuda bir ilki yapma riskini alabildikleri için. Filmin gişe hasılatı başarısı ne olursa olsun zengin tarihimiz bu film ile ete kemiğe bürünüp yeni nesillerin gündemine girmiş olacak. Konyalı bu filmi başka herkesten farklı görecek ve farklı izleyecektir. Diğer taraftan filmin başarısı ile Konya paha biçilmez bir tanıtım ve farkındalık sağlayacaktır. Bu sektörün gücünün ve sağlayabileceği ekonomik ve sosyal sonuçları gerçekten tahmin edilemez noktalara varacaktır.. Ayrıca çekimler için hazırlanan Selçuklu’nun son yıllarındaki Konya’nın inşa edildiği film platosu ayrı bir turizm destinasyonu ve orta dereceli okullar için tarih derslerinin daha güzel anlatılabileceği özel bir derslik gibi adeta. Ertuğrul Fındık film ile ilgili şunları anlattı: Filmden çok umutluyum. Bir dönem filmi projesini baştan sona götürmenin çok yorucu olduğunu şahit olmayan bilemez. Binlerce detayın tasarlanmasından başlayan süreçte işinin uzmanı bir çok profesyonel ile çalıştık. Bu filmin özellikle manevi bir yönü olduğuna da inanıyorum. Yıkılmakta olan bir devletin değerlerini muhafaza ederek sanki bu zamanı beklermiş gibi harekete geçilmesine şahit olacağız. Yapımcı Ertuğrul Fındık bu filmdeki savaş sahnelerine dikkat çekerek şunları söyledi.

FİLMDE KARATAY MEDRESESİ VE KÖSEDAĞ SAVAŞI SAHNELERİ ÇOK KONUŞULACAK Kösedağ Savaşının beyaz perdeye yansıması olarak gerçekleşen ve Türk Sinema tarihi açısından en görkemli savaş sahnelerinden olacak. Selçuk Öztürk ise bir çok defa filmin hedefleri, vizyonu üzerine ve yapılan çalışmaları da göstermek için toplantılar düzenledi sivil toplum kuruluşlarını ağırladı. Çekimler aşamasında yapılan bu çalışmalar çok takdir edilse de herkes filmin popüler olmasını bekliyor. Gişe başarısına odaklı düşünüyor. Şüphesiz bu önemli olsa da Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi’nin yapımcılığını üstlendiği bu büyüklükte bir filme karar vermek ayrıca takdir edilmeli. Yaklaşık 2 ay süren çekimleri yaz aylarında tamamlandı. Tamamı Konya’da ve Selçuklu dönemine ait Hollywood standartlarında tasarlanmış Türkiye’nin en büyük platolarından birinde gerçekleşti. Savaş sahneleri için ise yine emsalsiz bir blue box stüdyosu kullanıldı.

Türk Sinema Tarihinin İlk Selçuklu Filmi “Direniş Karatay” Çekimleri Konya’da Tamamlandı Fotoğraf Galerisi

Kaynak : konya life 60.sayı
Tarih: 18.12.2017 10:48:04
Etiketler: direniş karatay selçuk öztürk ertuğrul fındık
Sinema tarihimiz ve Konya için büyük bir adım. Bu film ile bir çok ilk gerçekleştirildi. Konyalife olarak bu filmdeki popüler sanatçıların röportajı yerine filmin Konya açısından önemine değinmek istiyoruz. Filmin gişedeki başarısı ne olursa olsun Konyalı işadamlarından Ticaret odası başkanımız Selçuk Öztürk’ün bir insiyatif üstlenip bu sanatın gücüne inanarak şehrin tarihi kimliği üzerine inşa edilen bir film yapmasını ve Karatay Üniversitesi için de bir yatırım yapmış olmasını çok değerli buluyoruz. Bu film ile somutlaşacak kadim değerlerimiz ve tarihi detaylar çok güçlü. Bunun yeni projelere örnek olacağı da kesin.
  • KONYA LIFE DERGİSİ

  • 2 ayda bir yayınlanan Konya'nın Kültür sanat gezi alışveriş ve gurme dergisi. Şehri bizimle yeniden keşfedin.

  • Konya Life