KONYA > HABERLER > Şeb-i Arus Törenleri ve Helvası

Şeb-i Arus Törenleri ve Helvası

"İç ferahlığını duydunmu, bu ferahlığı sula. Meyve de verdi mi, dostlara sun."                                                                                      Mevlana. Mesnevi 3. Sayfa: 51 - Beyit: 363

1970’li yıllarda Mevlana torunu merhum Celaleddin Çelebi programa davet edilir. 1980’li yıllarda Ahmet Özhan programda yer almaya başlar. 1989’lu yıllarda Kültür Bakanlığı, Belediye, Selçuk Üniversitesi tarafından düzenlenmeye başlayan anma törenleri günümüzdeki şekliyle yeni yapılan kültür merkezinde kutlanmaktadır. Uzun zamandır katılamadığım anma törenlerine bu yıl katılma fırsatım oldu; bununla ilgili bazı görüşlerim olacak.

Günümüzdeki programlarda protokol konuşmaları; Ahmet Özhan konseri ve Tuğrul İnançer’in Mesnevi’den örnekler veren konuşması ve Ayin-i Şerif yer alıyor. Ayin-i Şerif geç başladı ve koltuklardan sıralar halinde boşalmalar, otellerde yer bulamayıp da gece dönüşü için otobüse ulaşma derdindeki insanların durumunu gözler önüne serdi. Nasıl olmalı derseniz, 20.00’de protokol konuşmaları başlamalı, bu konuşmalar beş dakikayı geçmemeli; siyasetçilerimiz Hz Mevlana hakkında bilgi verir, bildiri sunar gibi uzun konuşmalar değil, gecenin öneminden bahseden ve halkı selamlayan kısa konuşmalar yapmalı… Bilmeyenler için Ayin-i Şerif hakkında çok kısa bilgi verilmeli… Bu bilgi İngilizce ve Türkçe yazılı olarak davetiyeler içinde de verilebilir. 20.30’da Ayin-i Şerif bir mücevher gibi tek olarak sunulmalı; çünkü halk artık Ayin-i Şerif için bilinçli bir şekilde programlara geliyor. Değerli sanatçı Ahmet Özhan konseri ve Tuğrul İnançer’in Mesnevi açıklamaları da program dışında yer almalı. Kültür merkezinin salonları çok, saat 18.00’de beraber veya ayrı salonlarda başlatılacak Özhan konseri ve İnançer sohbetleri gerçekleştirilebilir. Sunucular da uzun takdimler yapıyorlar, bundan kaçınmalı… Ayin-i Şerif başlayınca kapılar kapanmalı ve hastalık vb durumlar dışında giriş, çıkışlar olabildiğince engellenmeli. Televizyon yayın organlarının Ayin-i Şerif esnasında konuşma yapmadan çekim yapmaları sağlanmalı…

Anma törenleri içinde yer alan çeşitli faaliyetler arasında, Selçuk Üniversitesi’ne bağlı Mevlana Enstitüsü’nün bir panelinde, Mevlana Enstitüsü Başkanı Yrd. Doç. Nuri Şimşekler’in yönetiminde Prof.Dr. Süleyman Ateş, Avni Özgürel, Nevval Sevindi ile “Gönlümüzdeki Mevlana” konusuna değindik. Akşamında ise Mevlevi Mutfağı’ndan “Bir Mevlevi Somadı” sunduk. Yemekte geçen aylarda Selçuk Üniversitesi’ne rektör seçilen Prof. Dr.Hakkı Gökbel de bulunuyordu. Menüde sirkencübin, çömlek kebabı, gül yapraklı marul salatası, hassaten lokma denilen Mevlevi pilavı ve Hz Mevlana’nın çok sevdiği ve beyitlerinde sık sık yer verdiği badem helvası ve kahve vardı. Aynı menü İstanbul Culinary İnstitute’de 27 Aralık günü okulun bir kültür faaliyeti olarak tekrarlandı.

Sevgili okuyucularım Konyamızın ünlü pekmez helvasıyla sözümüzü noktalayalım;

Pekmez Helvası (Kara Helva) Bu helva pişinin kızartılmasından artan şırlağan yağı ile de yapılabilir. Ben sadeyağ tavsiye ederim. Pekmezle ayrı bir nefaset kazanan bu un helvasını, Fatma Balak Hanımefendi’den dinleyelim: “Kaba undan miyane yapar, ılıttığın pekmezi karıştırırsın. Denelenince ateşten alıp dabaklara koyarsın. Eskiden bağda bahçede üzümler gaynatılır, pekmezler yapılırdı. Her datlıyı pekmezden yapardık. Eski insanlarda pekmez kuvveti vardı”.

4 kişilik - Pişme Süresi:1 saat ½ su bardağı sadeyağ (eritilmiş, tuzu alınmış) 1 su bardağı un(ikinci kalite) 1 su bardağı pekmez

Yapılışı: Çok hafif ateşte yağla unu pembeleşinceye kadar kavur. Ayrı bir kapta pekmezi ısıt. Kavrulmuş meyaneyi ateşten alarak pekmezi dök, tekrar ateşe koy, pekmezi çekinceye kadar karıştır.10 dakika dinlendir, lengeriye düzenle.

Nevin HALICI

Şeb-i Arus Törenleri ve Helvası Fotoğraf Galerisi

Kaynak :
Tarih: 15.09.2012 17:58:31
Etiketler: Şeb,i Arus Törenleri ve Helvası
Hz. Mevlana’nın Hakk’a yürümesinin 738. Vuslat Yılı etkinlikleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da 17 Aralık’ta Konya’da yapıldı. Bir hafta kadar öncesinden başlayan törenlerde konferanslar, seminerler, konserler gibi çeşitli etkinlikler de gerçekleşti. Bilindiği gibi anma törenlerinin başlaması 1946’lı yıllara dayanır. Anma konuşmaları ile başlayan programlar, Feyzi Halıcı ve arkadaşları döneminde aşama aşama gelişerek günümüze ulaşır. Bu dönemde anma konuşmaları ile başlayan programlara sırasıyla klasik Türk musikisi, sema törenleri, ulusal sempozyum, uluslararası sempozyum ve kongreler katılır. Hz Mevlana’nın ölümü düğün gecesi kabul etmesi ve arkasından ağlanmaması öğüdüne uygun olarak Mevleviler o geceyi düğün gecesi olarak kutlarlar ve bir helva kararlar. Anma törenlerinde 17 Aralık gecesi programdan sonra helva geceleri düzenlenmeye başlanır; ayrıca aynı gün vefat zamanı olan ikindi namazından sonra Dergâh’ta bir dua da yapılmaya başlanır.
  • KONYA LIFE DERGİSİ

  • 2 ayda bir yayınlanan Konya'nın Kültür sanat gezi alışveriş ve gurme dergisi. Şehri bizimle yeniden keşfedin.

  • Konya Life