KONYA > HABERLER > İki Beden Bir Gölge: Şems ve Mevlana

İki Beden Bir Gölge: Şems ve Mevlana

Mevlâna aldığı eğitimlerden sonra Konya’da vefat eden babasının makamına geçmiş, medresesinde öğrencilerine ilim tahsili yaptırmakta. Ancak gece olup da tefekküre dalınca, öğrendiği ve öğrettiği zâhirî ilimlerden daha farklı bir ilmin hayalini kurmakta. İlm-i kâl ile öğrencilerine kulluk kapısını açmayan çalışan Mevlâna, gönlünde iyiden iyiye yer eden ve bir türlü açılmayan ilm-i hâl kapısının anahtarını aramakta. Kâl ile söylediklerini hâl ile hissetmeye çalışmakta.
Diğer tarafta ise, uzun süre aramasına rağmen, ne babasında, ne hocasında, nede sıkça yaptığı seyahatlerde karşılaştığı kişilerde içindeki sorulara cevap verebilecek ve hâl dilinin şifrelerini çözecek bir kişiyi bulamayıp tekrar Tebriz’e dönen Şems-i Tebrizî. Ardından rüyasında kendisine ilham edildiği üzere Konya’ya kadar gelip Mevlâna’yı avlayan ya da kendisi avlanan Şems.
Devamı 30. Sayımızda.

İki Beden Bir Gölge: Şems ve Mevlana Fotoğraf Galerisi

Kaynak : Konya Life
Tarih: 04.08.2010 10:08:09
Etiketler: İki Beden Bir Gölge: Şems ve Mevlana
Gerçekte birdir benimle senin canın hem ortadayız, hem gizli; oyunu bu devranın Hamlığından hala ben ve sen diyorum Ne sen kaldı, ne ben; onlar sadece bu dünyanın. (Mevlana, Divan-ı Kebir Rubai No:1566)
  • KONYA LIFE DERGİSİ

  • 2 ayda bir yayınlanan Konya'nın Kültür sanat gezi alışveriş ve gurme dergisi. Şehri bizimle yeniden keşfedin.

  • Konya Life