KONYA > HABERLER > Gel… Ama Kendine De Gel!

Gel… Ama Kendine De Gel!

İnsanoğlu XX. yüzyılın başından itibaren teknoloji ile müthiş bir ilişkiye girmiş. Ancak “insan”a hizmet için başlayan bu beraberlik, zaman gelmiş tek taraflı çıkar ilişkisine dönüşmüş. İnsan kendi emrinde olsun diye geliştirdiği teknolojiye bir müddet sonra esir düşmüş. “İnsanoğlu” cephesinde yer alması gereken bazı insanlar (!), maddî, dinî ve ırkî çıkar peşinde “teknoloji” safına katılmış; Köroğlu’nun “tüfek icâd oldu mertlik bozuldu” dizesini daha da ileri götürerek toplu katliam silahları üretmişler.

Dünyada adım atmadık yer bırakmayan insan, gözünü uzaya dikmiş. Ay’ı komşu kapısı haline getirmiş, Mars’ı ve diğer gezegenleri keşfetme yolunda milyarlarca dolar harcamış. Maddenin en küçük birimi atomu “silah” haline getirmiş, binlerce insana karşı tehdit unsuru yapmış. Kimyayla uğraşmış, en yaygın hastalık nezle ve gribin bile tam olarak tedavisini bulamazken ürettiği kimyasal silahlarla binlerce insanın acı içerisinde ölmesine veya sakat kalmasına mesai harcamış. “Delinin elinden silahı al da barış senden razı olsun” (Mevlâna)

Kendi bulunduğu ülkenin yer altı ve yer üstü zenginliklerini diğer insanlara hâkimiyet kurmak için hoyratça harcayan insanoğlu, gözünü diğer ülke topraklarına dikmiş “barış” ve “demokrasi” aldatmacasıyla katliamlar yapmış.

İşte insanoğlu! Dünyanın dört bir tarafında açlıktan milyonlarca “kardeşi” ölürken aklını, mesaisini kendi dünyalık imkânlarını artırmak için sarfetmiş; ancak “oyundan ve oyuncaktan” ibaret olan bu dünyanın geçici olduğunu ve bir gün gelip bunların hesabını Yüce Yaradan’ın huzurunda vereceğini unutmuş. Ekonomik krizlerde bütçesini hep kısarken silahlanmaya ayırdığı payı artırmaktan geri durmamış.

“Nerede memleketler alanlar, dünyayı ele geçirenler? Nerede binlerce insanın kanlarını döken zalimler?” (Mevlâna)

Sayfa : 123
Kaynak : Yrd.Doç.Dr. Nuri ŞİMŞEKLER - Konya Life Sayı 40
Tarih: 29.04.2012 23:19:42
Etiketler: Mevlana, Barış, Savaş, Gel, Müze
“Delinin elinden silahı al da barış senden razı olsun” (Mevlâna)
  • KONYA LIFE DERGİSİ

  • 2 ayda bir yayınlanan Konya'nın Kültür sanat gezi alışveriş ve gurme dergisi. Şehri bizimle yeniden keşfedin.

  • Konya Life